Składniki uczulające w kosmetykach – sprawdź czego unikać?

Zadaniem kosmetyków jest przywrócenie naszej skórze dobrej kondycji, blasku oraz skuteczne zredukowanie wszelkich niedoskonałości i dolegliwości. Takie preparaty mają częsty kontakt ze skórą. Dlatego ważne jest, by produkt dobrać odpowiednio do potrzeb skóry. Często okazuje się, że nieczytanie etykiet może prowadzić do efektów odwrotnych do zamierzonego. W tym artykule zwrócimy uwagę na to, jakich składników unikać w kosmetykach.

Dlaczego kosmetyki wywołują alergie?

Bogata oferta kosmetyków na rynku sprawia, że możemy obecnie wybierać spośród setek i tysięcy kremów, balsamów, serum i innych preparatów, których zadaniem jest poprawa kondycji naszej skóry. Niestety wiele produktów posiada w swoim składzie składniki, które mogą uczulać i wywoływać silne reakcje alergiczne.

Uczulenie bardzo łatwo zauważyć. Jeśli po aplikacji kosmetyku zauważysz, że na skórze pojawi się pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie, to znak, że doszło do reakcji alergicznej.W niektórych przypadkach pojawia się również nieestetyczna wysypka lub krostki, które występują w miejscu, gdzie skóra miała kontakt z uczulającą substancją. Czasami wystarczy przemyć skórę zimną wodą. Czasem jednak potrzeby jest specjalny środek, który skutecznie łagodzi podrażnienia.

Mówiąc o podrażnieniach warto wiedzieć, że skóra twarzy jest o wiele bardziej wrażliwsza niż inne części ciała. Za najbardziej wrażliwe miejsca na ciele uznaje się powieki i przedramiona. Za najmniej wrażliwe uważa się dłonie. Alergie nie występują też często na owłosionych partiach ciała. Duża liczba mieszków włosowych sprawia, że substancja uczulająca nie wchodzi w kontakt ze skórą.

Składniki uczulające w kosmetykach – czytaj etykiety

Bogata oferta kosmetyków do pielęgnacji ciała sprawia, że przy ich wyborze wiele kobiet zapomina o dokładnym czytaniu etykiet i skupia się tylko na marketingowych sloganach i ładnych opakowaniach. Brak znajomości składników w danym preparacie może byc przyczyną podrażnień i alergii. Wiele kosmetyków znanych marek posiada w składzie alergeny i substancje uczulające, które mogą wywoływać reakcję obronną organizmu. 

"Chemiczne kosmetyki" są bogate w wiele chemicznych substancji, które zawierają agresywne detergenty, konserwanty i sztuczne barwniki. Przy wyborze kosmetyków należy unikać takich substancji jak:

  • Parabeny – methylparaben, propylparaben, ethylparaben oraz butylparaben.
  • Silikony – cyclopentasiloxane, cyclomethicone.
  • Sztuczne i syntetyczne antyoksydanty – BHA, BHT.
  • Oleje mineralne – parafina.

Do innych składników, które mogą powodować alergie skórne zaliczamy m.in kwas salicylowy, siarkę, fenol. Znajdziemy je w kosmetykach złuszczających, przeciwbakteryjnych i przeciwłojotokowych. Wiele osób ma również uczulenie na produkty pochodzące od pszczół. Miody, pyłek kwiatowy, propolis i mleczko pszczele może być przyczyną alergii skórnych. 

Kosmetyki naturalne – one też mogą uczulać!

Wiele osób uważa, że stosowanie kosmetyków naturalnych minimalizuje ryzyko podrażnień i alergii. Prawdą jest, że takie preparaty zawierają mniej substancji drażniących, ale zawsze istnieje ryzyko występowania alergennych związków organicznych. Za naturalne substancje uczulające uważa się m.in olejki eteryczne. Preparaty zawierające np. olejek eteryczny miętowy lub cytrynowy, mogą powodować stany zapalne skóry u osób z cerą problematyczną i wrażliwą. Wrażliwość na olejki eteryczną jest sprawą indywidualną. Warto jednak wiedzieć, że osoby o jasnej karnacji są na ogół bardziej narażone na niepożądane działanie olejków, które są uznawane za bezpieczne w stosowaniu.