
Podkłady do twarzy: matujące czy rozświetlające – jakie wybrać?
Podkłady do twarzy to kosmetyki, bez których większość kobiet nie wyobraża sobie makijażu. Dlaczego tak bardzo je lubimy? Jak wybrać najlepszy podkład? Jakie są rodzaje fluidów? Sprawdźmy.
Podkłady do twarzy – poznajmy się lepiej
Podkłady do twarzy, inaczej zwane fluidami, to produkty, których używa się podczas makijażu. Należą do rodziny kolorowych kosmetyków, ponieważ nadają naszej skórze nowy odcień. Istnieją różne rodzaje podkładów, które odznaczają się przede wszystkim inną formułą i właściwościami. Do najczęściej spotykanych należą te, które mają płynną konsystencję. Spotkamy się również z fluidami w kompakcie, w sztyfcie czy kremie. Coraz większą popularnością cieszą się podkłady mineralne, stworzone jedynie z naturalnych minerałów o właściwościach antybakteryjnych, kryjących i rozświetlających skórę. Klasyczne fluidy różnią się między sobą również składnikami aktywnymi, które określają działanie produktu. Spotkamy się zatem z podkładamy matującymi, kryjącymi i rozświetlającymi. Niektóre z nich mogą łączyć w sobie kilka cech, jednak jest to najczęściej proponowane rozróżnienie tych produktów.
Dlaczego lubimy podkłady do twarzy? Rzecz wydaje się prosta – przede wszystkim dlatego, że pozwalają nam ukryć to, czego nie chcemy pokazywać światu. Umiejętnie tuszują niedoskonałości cery, wyrównują jej koloryt, zmniejszą widoczność przebarwień, dodają skórze blasku lub odwrotnie – matują ją. Sprawdź podkład matujący o lekkiej konsystencji, aby nie tworzył efektu maski.
Te kolorowe kosmetyki dostępne są w setkach odcieni, a każda szanująca się marka kosmetyczna ma ich w ofercie co najmniej kilkanaście. W ogólnym zarysie mamy do czynienia z kilkoma podstawowymi tonacjami: chłodną, ciepłą i neutralną.
Jak dobrać podkład?
Dobranie odpowiedniego podkładu do twarzy z uwagi na ogromny wybór tych produktów i ich przystępne ceny może stanowić nie lada wyzwanie dla początkujących, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, szukając naszego jedynego podkładu.
Jedna z najważniejszych zasad mówi, aby dobierać kosmetyki do rodzaju cery. Wyróżniamy cerę normalną, suchą, tłustą, mieszaną, wrażliwą i dojrzałą. Skóra normalna to taka, która jest zdrowa, o jednolitym kolorze, bez zmian skórnych. Cera sucha ma tendencję do przesuszania się w okolicach czoła i policzków. Cerę tłustą i mieszaną łatwo rozpoznać, przykładając do skóry twarzy chusteczkę higieniczną godzinę po umyciu buzi. Jeżeli zauważymy tłuste plamy na całej chusteczce możemy stwierdzić, że mamy skórę tłustą. Jeżeli mamy cerę mieszaną – plamy sebum rozłożą się mniej więcej w kształt litery T (czoło – nos – broda). Cerę wrażliwą charakteryzują zaczerwienienia i podrażnienia, zaś skóra dojrzała ma widoczne pierwsze oznaki starzenia się – zmarszczki, linie mimiczne, przebarwienia, utratę jędrności.
Jeżeli już wiemy, jaki mamy rodzaj skóry, możemy dobrać odpowiedni dla niej produkt. Producenci tworząc formuły swoich fluidów, wzbogacają je o składniki odpowiednie dla każdego rodzaju skóry. Cera sucha polubi się z produktami nawilżającymi, o lekkiej konsystencji. Dobrze wyglądają na niej również produkty rozświetlające, które dodają jej blasku i promienności. Warto wypróbować kosmetyki mineralne marki Annabelle Minerals. Cera tłusta i mieszana z racji nadprodukcji sebum dobrze poczuje się z podkładem matującym. Poszukujmy w formule takich składników, jak niacynamid, witamina E, ekstrakt z maliny moroszki. Wypróbuj podkład matujący marki Lumene, który posiada lekką i nietłustą formułę. Matuje, wygładza pory i tuszuje niedoskonałości cery. Doskonale scala się ze skórą i przez długi czas pozostaje matowy na skórze, bez efektu maski. Jeżeli mamy skórę wrażliwą, szukajmy kosmetyków o jak najkrótszym składzie. Warto wypróbować kosmetyki mineralne marki Annabelle Minerals, które składają się tylko z czerech minerałów o działaniu kryjącym, matującym, rozświetlającym i antybakteryjnym. Cera dojrzała doceni podkłady z kwasem hialuronowym, ekstraktami roślinnymi, skwalanem, olejem arganowym.
Wybór podkładu, szczególnie tego pierwszego, nie zawsze jest udany, ale mając tę podstawową wiedzę, łatwiej nam będzie uniknąć błędów.